Jiří Bock (Farma Křivce): Bez MAS bych měl mnohem menší šanci na úspěch

Rodinná farma Křivce leží blízko Bezdružic v Plzeňském kraji a funguje téměř 12 let. Jiří Bock s manželkou chová 20 koní, kteří za sebou mají ve většině případů sportovní kariéru a farma jim umožňuje klidné stárnutí. S pořízením potřebných hospodářských strojů, kterými mimo jiné upravuje i veřejná prostranství, mu pomohla MAS Český Západ. Jak Jiří Bock sám tvrdí, bez ní by jeho úsilí nemělo takový dopad. 

Farmu Jiří Bock vlastní od roku 2003, kdy ji se svojí ženou zakoupil původně jako rekrekreační usedlost pro sebe a svoji rodinu. Po čtyřech letech a mnoha rekonstrukcích hospodářství začali provozovat jako koňskou farmu, kde chovají převážně starší koně, dříve závodní. Koně chovají na velkých pastvinách, aby měli dostatečný pohyb. „Pastviny jsou rovinaté i kopcovité v nadmořské výšce 600 metrů. To je ideální prostředí pro chov koní. Ti se díky tomu výborně pohybově rozvíjí a nemají dýchací nebo pohybové problémy,” říká Jiří Bock.

Farma Křivce dlouhodobě spolupracuje s Místní akční skupinou Český Západ. Ta zde pomohla se získáním finančních prostředků na nákup malotraktoru, mulčovače, čelního nakladače, vidlice na balíky nebo třeba sekačky a obraceče. „Výhodou spolupráce s místní akční skupinou je to, že vám pomůže s administrativou nebo komunikací se Státním zemědělským intervenčním fondem, což je nezbytné při získání dotace na pořízení techniky. Pokud bych o dotaci žádal běžným způsobem, tedy bez podpory MAS, z celostátního programu, měl bych mnohem menší šanci na úspěch,” dodává Bock.

Stroje, které majitel Bock pořídil s pomocí MAS, jsou nezbytné pro úpravu pastvin, na nichž chová koně. Ostatní zemědělci těmito stroji podle něj nedisponují. Například zmíněný mulčovač se sběrem je důležitý v boji proti nedopaskům. Chovatel koní navíc tuto techniku využívá i pro úpravu veřejných prostranství obce Křivce a nedalekých Bezdružic.

Jiří Bock společně s manželkou díky svým aktivitám výrazně pomáhají udržet život ve vesnici Křivce. Z pozice starosty, kterou jsem téměř dvacet let do podzimu 2018 zastával, jsem se vždy snažil aktivity pana Bocka a jemu podobných velmi podporovat. Pan Bock podporu od města Bezdružice vrací formou údržby veřejných prostranství převážně v samotných Křivcích. Osobně velmi oceňuji nelehkou práci soukromých zemědělců a jsem velmi rád, když se na venkově usadí mladá rodina se snahou rozvíjet zdejší prostředí,” říká Jan Soulek, předseda Místní akční skupiny Český Západ a bývalý starosta Bezdružic.

Odpovědné hospodaření a starost o své území má Jiří Bock v krvi. Jeho rodiče bojovali za záchranu kostela ve vesnici. Založili z toho důvodu tehdy občanské sdružení Martinus a společně s místní akční skupinou kostel zachovali. Díky dotacím z MAS restaurovali dřevěný inventář a zrenovovali přilehlé okolí. Díky tomu v místní vesnici vytvořili komunitní prostor, kde se pořádají svatby nebo ho navštěvují dětské tábory.

Foto: Petr Janík, MAS Český Západ

Další články

Zobrazit více článků