Jiří Krist: Komentář k sérii diskuzí s politiky

Skončil seriál pěti „„Setkání s Jiřím Kristem“, pět hodinových diskusí mezi členy Národní sítě MAS, které jsem zastupoval jako předseda na jedné straně, a zástupci dvou koalic politických stran – koalice Piráti + STAN a SPOLU (další dvě formace, Hnutí ANO a ČSSD, pozvání bohužel ani jednou nepřijaly).

Nyní přichází fáze věcných rozborů, znovu sledujeme záznamy rozhovorů, které jsou k dispozici na FB Národní sítě MAS pro každého zájemce. Nejsme politologové ani propagační agentury a nebudeme před parlamentními volbami nikomu doporučovat, koho volit, ale chceme poskytnout specifický úhel pohledu na témata důležitá pro venkov a MASky.

Vedle těchto věcných, analytických pohledů a rozborů jsou zde i věci subjektivní, založené spíš na dojmech či pocitech. Často dostávám otázky: „Jaké to bylo?“ „Jací byli oni zástupci stran a koalic?“ „Jaký jsi z toho měl pocit?“ A já nemám důvod se o své dojmy a pocity nepodělit. Na přeskáčku mě napadá například:

Velký rozdíl mezi nováčky a zkušenými matadory, kteří jsou už dlouho starosty, krajskými radními nebo už mají sněmovní či senátní zkušenosti, byli ve vládě nebo v jiné vysoké funkci. S tím se pojí dojem, že čím delší doba ve vysoké funkci, tím větší snaha mluvit déle než ten druhý a používat fráze a klišé. Tento nešvar asi všichni známe hlavně z televizních debat, naživo a v roli moderátora jsem to ale vnímal daleko silněji. Čest výjimkám – zpravidla u začínajících politiků a u těch, jejichž zkušenosti jsou nejvyšší, jsem onen efekt „gramofonové desky“ nezaznamenal.

Snaha převést téma tam, kde jsou si jistější v argumentech, což jsou pohříchu zpravidla věci městské, ne vesnické. Vydolovat konkrétní názor na to, jak řešit specifické problémy venkova, jako jsou sociální péče, čištění vody nebo dopravní obslužnost, bylo dost těžké. Je vidět, že volební programy vznikají spíše optikou městských expertů.

Několikrát jsem měl před sebou jen jednoho hosta, což na jedné straně poukazuje na důležitost, kterou nám, venkovanům či konkrétně MASkám politici přisuzují (extrémní nezájem předvedly ANO a ČSSD), na druhou stranu bylo pro mne, moderátora-začátečníka, daleko jednodušší vést rozhovor s jedním hostem a moci se do větší hloubky věnovat konkrétním tématům a názorům jednoho politika. Chybí pak ovšem konfrontace s názory jinými.

Silné a kladné pocity jsem měl ze schopnosti zástupců Spolu a STANu shodnout se, jak na naléhavosti problému, tak na možných řešeních. Jak známo, skutečným vítězem voleb budou ty strany, které budou schopny spolu vytvořit koaliční vládu. Zástupcům obou koalic jsem vzájemnou empatii a snahu se dohodnout opravdu věřil.

Nakonec chci poděkovat za spolupráci spolupracovníkům ze Storyhunters, hlavně Filipu Stowasserovi a Lucii Nemešové, stejně jako mladým, ale neskutečně spolehlivým technikům ze Smíchovské střední průmyslové školy. Mohl jsem se spolehnout i na podporu naší kanceláře, speciálně Petra Čápa. Celý tým pracoval jako dobře namazaný stroj a hosté to velmi oceňovali. Myslím, že jsme společně odvedli dobrou práci, o čemž svědčí projevený zájem několika síťových nevládek o náš koncept. 

Děkuji všem, kteří se dívali a nebo ještě budou dívat na záznamy rozhovorů s kandidáty, a promiňte mi chyby, přebrepty i přehmaty v tom, co jsem měl na sobě 🙂

Jiří František Krist, předseda NS MAS ČR a občasný moderátor

Další články

Zobrazit více článků