Pomoc dětem z dětského domova a sociální podnik ocenili v Bruselu

Podpora dětí z dětského domova a rozvoj komunitního života. To ocenila Evropská komise na konferenci, která se konala 3. a 4. prosince v Bruselu. Řeč je o dvou projektech českých místních akčních skupin – O krok napřed (MAS Hradecký venkov) a Krámek s dobrotami (MAS Podhůří Železných hor). Navíc Krámek s dobrotami získal Speciální cenu poroty.

 

Na začátku prosince v Bruselu prezentovalo přes 450 účastníků zhruba 40 projektů na podporu a rozvoj komunity v rámci tzv. CLLD (komunitně vedeného místního rozvoje). Česká republika byla úspěšná hned dvakrát. Ocenění se dočkaly projekty O krok napřed (MAS Hradecký venkov) a Krámek s dobrotami (MAS Podhůří Železných hor).

Projekt Krámek s dobrotami navíc získal Speciální cenu poroty z rukou Evropského komisaře pro Životní prostředí, oceány a rybářství Virginijuse Sinkevičiuse. „Lidé z různých koutů Evropy, kteří s malou pomocí Evropské unie uvedli v život projekty mimo jiné zaměřené na boj se znečištěním plasty či podporující místní rozvoj, jsou pro mě velkou inspirací,“ říká Sinkevičius.

Krámek s dobrotami je sociálním podnikem, kde se prodávají bezobalové a místní produkty a zároveň krámek pořádá akce, na nichž se schází obyvatelé Malče a přilehlého okolí. „Krámek s dobrotami, je názorným příkladem, kdy metoda CLLD, kvalitní práce a podpora místní akční skupiny přispěla k vytvoření nových hodnot ve venkovském prostředí,” popisuje Jaromíra Valehrachová z Místní akční skupiny Podhůří Železných hor.

Druhým z oceněných je projekt O krok napřed Místní akční skupiny Hradecký venkov. Díky němu mladí lidé z dětského domova dostávají podporu ve všech oblastech života při svém odchodu z domova. Aby pomoc těmto mladým lidem byla komplexní a vycházela z potřeb a možností místa, kde žijí, zapojila místní akční skupina do podpory místní obce i zaměstnavatele. Zástupce obce je dětem takovým mentorem.

V našem projektu získalo 8 mladých lidí praktické informace pro samostatné bydlení, které je čeká po odchodu z domova. Navázaly vztahy s budoucími zaměstnavateli a zástupci obcí, kde by mohly získat zaměstnání, samostatné bydlení a aktivně se zapojit do komunitního života v obci. Zaměřili jsme se na to, abychom mladé děti připravili co nejlépe na životní situace, které po odchodu z dětského domova mohou nastat,“ popisuje koordinátorka projektu Žaneta Musilová.

Jsem opravdu rád, že skvělou práci českých místních akčních skupin a jejich partnerů ocenila i Evropská komise. Věřím, že to místní akční skupiny povzbudilo do dalších skvělých projektů,” říká výkonný ředitel Národní sítě Místních akčních skupin Petr Čáp.

Další články

Zobrazit více článků