Pracovní Četa: Pracovat znamená naplno žít

„Pracovat znamená naplno žít,” říká Radek, kterého z evidence pracovního úřadu vytáhla místní akční skupina

Když se přistěhujete na vesnici, nikoho tam neznáte a máte výuční list na kuchaře, je hodně složité si najít práci v tak malé obci, jako je Skalice. Dopravní spojení do přilehlých měst téměř neexistuje, tudíž nemáte moc možností. Přitom já práci vnímám jako základ života. Já nechci čekat každý měsíc na to, kolik mi pošle úřad peněz a jak s tím vystačím. Proto jsem byl rád, že mi s rozjezdem pomohla Místní akční skupina Brdy – Vltava,” říká 33letý Radek, kterému se díky nové práci v obci najednou žije lépe a jeho život dostal nový smysl.

Místní akční skupina Brdy – Vltava si na počátku roku 2013 velice dobře uvědomovala, jak velký problém znamená vysoká nezaměstnanost v místních obcích. V devatenácti obcích z celkových jedenatřiceti převyšovala nezaměstnanost celých 10 procent, a to mělo obrovský vliv na kvalitu života jejich obyvatel. Zejména chyběly pracovní příležitosti pro lidi ohrožené sociálním vyloučením, jako jsou lidé sociálně slabí, dlouhodobě nezaměstnaní, s nízkým nebo nedokončeným vzděláním, s obrovskými dluhy nebo záznamy v trestním rejstříku.

Mezi ně se řadil i 33letý Radek. Za svojí přítelkyní se přestěhoval z Tábora do obce Skalice, ve které žije necelých 200 obyvatel. Kvůli tomu se najednou ocitl bez zaměstnání a byl tak veden na úřadu práce. Nikdy jsem nechtěl být závislý na penězích, které mi pošle stát. V Táboře jsem pracoval ve výrobně konzerv, ale pouze na zkrácený úvazek, což samozřejmě nepokrylo veškeré mé životní náklady. Proto jsem potřeboval práci na hlavní pracovní úvazek, abych mohl finančně zajistit sebe a do budoucna i svou rodinu. Ono není úplně jednoduché najít v tak malé vesnici jako Skalice vhodnou práci, nebo za prací dojíždět do přilehlých měst, protože tu nejezdí téměř žádné spoje,” popisuje tíživou situaci Radek.  

Místní akční skupina Brdy – Vltava si dala za cíl snížit nezaměstnanost, aby se obcím ekonomicky dařilo. Připravila proto projekt a využila možnosti jeho financování z fondů Evropské unie. Radek se společně s ostatními zájemci do projektu zapojil a díky němu absolvoval rekvalifikační kurz na práci s křovinořezem a pilou. Díky těmto kurzům našel nové pracovní uplatnění a začal zvelebovat za finanční odměnu veřejné prostory členských obcí MAS včetně hřišť, mateřských škol nebo naučných stezek. Pro ženy místní akční skupina zřídila zahradnické kurzy.

Starostové byli rádi, že se o jejich veřejné prostory někdo stará a Radek spolu s dalšími byli nadšení ze své nové pracovní role. Pro řešení osobních problémů účastníci mohli využít služeb specializovaných neziskových organizací, které jim pomáhaly s řešením dalších aspektů života, jako jsou bydlení, dluhy apod. To však nebyl případ Radka.

Koncept celého projektu jsme založili na modelu prostupnosti. To znamená, kdo chtěl pracovat a někam se posunout, tak od nás dostal veškerou podporu ve všech oblastech. Kdo nechtěl, tak mohl kdykoliv odejít. V současné době usilujeme o to, abychom pomohli dalším lidem se zapojením do pracovního procesu. Do této doby jsme navázali spolupráci s téměř 70 lidmi a z toho více jak 50 % z nich se uchytilo na běžném trhu práce. My i členské obce MAS to vnímáme jako obrovský úspěch. Starostové za námi chodí a pochvalují si, jak někteří jejich občané díky tomu žijí v lepších podmínkách a prospívá to náladě v celé vesnici,“ říká k záměru projektu ředitelka MAS Brdy – Vltava Markéta Dvořáková.

A co bylo dál?

Radek spolupracoval s místní akční skupinou více než rok a za tuto příležitost je vděčný. Od ledna tohoto roku si sám našel práci na plný úvazek jako popelář a žije spokojeně se svojí přítelkyní. Každý den vstává ve dvě hodiny ráno a jede 10 km do nedaleké Dobříše, aby již ve čtyři hodiny mohl vyjet s partou svých kolegů za prací. Své práce si však velice váží a v tuto chvíli nemá v plánu ji měnit. Do budoucna by rád s přítelkyní založil rodinu. Zpátky do města se už vracet nechce, a to i přesto, že v obci chybí jakákoliv občanská vybavenost nebo dopravní infrastruktura. To vše mu vynahrazuje klid a pomalé tempo vesnice, které ve městě nenacházel.

 

Pracovní četa (Podpora dlouhodobě nezaměstnaných osob v regionu Brdy-Vltava)

Projekt ma za cíl podpořit lidi, kteří jsou dlouhodobě bez práce a to zejména prostřednictvím rekvalifikačních kurzů a zajištěním odborného poradenství. Přitom úzce spolupracuje s místními zaměstnavateli. Probíhá kontinuálně od roku 2013 a jsou na něj vyčleněny 4 913 640 korun.

 

 

FOTO: Petr Janík

Další články

Zobrazit více článků