Václav Kubernát (MAS Radbuza): Chceme motivovat lidi k návštěvě plzeňského venkova a nákupu lokálních produktů

Informační centrum spojené s prodejnou lokálních produktů a řemeslných výrobků, tipy a zajímavostmi plzeňského venkova. Řeč je o Venkovském domu v Plzni v areálu DEPO2015, který funguje již od roku 2018 a je ojedinělým projektem v republice. S jedním z hlavních tvůrců myšlenky Václavem Kubernátem jsme mluvili o tom, co lidem areál nabízí, ale i o vizích a plánech, jak by měl Venkovský dům vypadat za pár let. 

Jaká je hlavní myšlenka Venkovského domu? Co lidem nabízí?

Chceme nabídnout všem návštěvníkům Plzně i samotným Plzeňanům ochutnávku toho, co všechno skýtá plzeňský venkov. Díky této ukázce chceme motivovat lidi k návštěvě celého kraje a nákupu lokálních produktů, abychom podpořili místní řemeslníky a producenty. Venkovský dům mimo to slouží i jako netradiční informační centrum, ve kterém se mohou návštěvníci nejen dozvědět o připravovaných kulturních a jiných akcích v regionu, ale současně zde obdrží tipy na zajímavé výlety a další produkty cestovního ruchu, jež celoročně zprostředkovávají i ostatní MAS Plzeňského kraje.

Kdo stojí za projektem Venkovského domu v Plzeňském kraji? A od kdy funguje?

Za projektem stojí dvě MASky z Plzeňského kraje – MAS Radbuza a MAS Český Západ. Provoz Venkovského domu Plzeňského kraje byl oficiálně zahájen v září roku 2018 v rámci spuštění konceptu Tržnice DEPO. Tržnice prezentuje veřejnosti několik prodejních obchodů specializujících se na lokální design, kosmetické produkty či concept store zaměřený na přírodou inspirované interiéry.

Kdo v současné době Venkovský dům provozuje a financuje?

Venkovský dům provozuje MAS Radbuza ve spolupráci s MAS Český Západ. Financování zajišťujeme prostřednictvím individuálních dotací z Plzeňského kraje, příspěvků provozujících MAS a vlastních zdrojů. Tím mám na mysli tržby z prodeje zboží.  Naše MAS (Radbuza) má na starosti zajištění veškerých provozních záležitostí a jednání navenek směrem k dalším organizacím a Plzeňskému kraji, partnerská MAS Český Západ zajišťuje především záležitosti týkající se obchodu a propagace. V současné době máme od vedení kraje příslib, že by se spolufinancování Venkovského domu mohlo dostat do rozpočtu kraje jako pevná položka.

A kde ho vlastně najdeme?

Najdeme ho v Plzni v areálu DEPO2015, což je kulturní prostor, který vznikl v industriálním areálu bývalého trolejbusového a autobusového depa.

Kolik lidí průměrně Venkovský dům navštíví týdně? A naopak kolik je v něm vystavovatelů?

Nemáme úplně přesnou statistiku návštěvnosti, ale dá se hovořit o desítkách návštěvníků během všedních dnů v týdnu a stovkách při víkendových akcích. Za zhruba rok provozu už návštěvníky počítáme na tisíce. Venkovský dům nabízí přes 500 různých výrobků od téměř 50 různých dodavatelů. Nejvíce dodavatelů (přibližně polovina) je z území MAS Český Západ, počet dodavatelů z území ostatních MAS ovšem postupně narůstá.

Co tu lidé všechno naleznou?

Venkovský dům disponuje jednou větší částí, která slouží jako prodejna s infocentrem, a druhou menší, která je označovaná jako showroom. V té se pořádají různé prodejní výstavy, workshopy apod. Celý prostor je pak vybaven třemi LED televizemi, na kterých běží různé prezentační fotky a video spoty. A jak už bylo řečeno, kromě propagačních materiálů zde návštěvníci naleznou řemeslné produkty a potraviny trvanlivého charakteru. Z provozních důvodů prozatím nenabízíme potravinářské produkty podléhající rychlé zkáze.

Probíhají ve Venkovském domě přes rok nějaké větší akce pro veřejnost?

Fyzicky přímo v něm ne, na to je příliš malý, ale v areálu DEPO2015 probíhá velké množství akcí pro veřejnost, při kterých je návštěvníkům otevřený i Venkovský dům. Sami jsme v letošním roce organizovali jednu akci přímo pod hlavičkou Venkovského domu, konkrétně Venkovské EXPO – jaro, při které jsme prezentovali tradiční řemesla.
V dalších letech bychom minimálně jednu takovou akci ročně chtěli organizovat.

Jaké máte další plány s Venkovským domem?

V současné době chceme především rozšířit nabídku produktů a informací tak, aby byl rovnoměrně pokrytý celý Plzeňský kraj. Do budoucna jsou ale cíle ještě mnohem ambicióznější. Rádi bychom postupně dostali Venkovský dům do stavu, kdy bude zcela soběstačný, tedy nezávislý na dotacích. Vizí je, aby dům fungoval celistvě, kdy návštěvníci uvnitř najdou kombinaci informačního centra, kanceláří všech MAS z kraje, prodejny lokálních produktů, farmářského obchodu a výstavní galerie. Pro takové plány je ale zapotřebí získat jiné, větší a vhodnější prostory, a především finance z jiných zdrojů než z dotačních, které by celý tento provoz zajistily.

Veškeré informace o Venkovském domě naleznete na webových stránkách nebo facebooku. 

Foto: archiv Venkovského domu

Další články

Zobrazit více článků