Vojtěch Laudát: Pro podnikání je důležité dělat to, co děláte maximálně dobře. My se tím řídíme, abychom dodali dětem ty nejlepší dětské botičky.

Zakladatelé obchodu KK Botičky v Rapotíně prošli podnikatelským venkovským akcelerátorem Máš na to družstva BEC Družstvo v Olomouckém kraji, který podporuje Místní akční skupina Šumperský venkov. Majitel obchodu Vojtěch Laudát nám v rozhovoru řekl, v čem je jejich podnikání tak výjimečné a jak jim akcelerátor pomohl podnik rozjet.

Co ve vašem obchodě najdeme?
Najdete zde botičky značky Kolev & Kolev, které jsou určeny na dětské první krůčky. Děti mají někdy pokrčené prsty a je problém jim boty nazout. Tyto boty se dají úplně rozepnout a lehce obout na nohu. Dovážíme je ze zahraničí do České republiky. Dále tu máme také barefoot boty, které jsou hodně poptávané. Těch tu máme asi tak polovinu. Nabízíme také textilní boty – vypadají jako ponožky se zpevněnou podrážkou.

Nabízíte jen dětské boty?
Ano, smyslem je, abychom měli výběr dětské obuvi. Nechceme mít pár dospělých a pár dětských, ale zaměřit se na dětské a mít největší výběr v okolí.

Jak jste na to přišli?
Moje žena Petra sháněla boty na dceru Sofii, ale nenarazila na dostatečný výběr. Je to tím, že někdo má úzkou nohu, někdo širokou. Tak to byl první impuls. Zároveň jsme si říkali, že bychom chtěli v něčem podnikat, něco dovážet do Česka. V Bulharsku jsme našli výrobce nafukovacích sněžnic a zjistili jsme, že vyrábí také dětské boty a sněžnice jsou jen doplněk. Domluvili jsme se s nimi a začali ty dětské boty dovážet sem. Potřebovali jsme také nějaký prostor, kde bychom boty mohli skladovat. Ten se naskytl, takže jsme zhruba před rokem otevřeli kamenný obchod a od března loňského roku máme e-shop, ze kterého máme více jak polovinu obratu.

Našli jste klientelu lehce?
Klientela je, ale je to samozřejmě sezónní zboží. Větší poptávka je, když se mění počasí a když se ustálí, tak trochu poklesne.

Přichází zákazníci i s něčím, co by si přáli a vy jim to můžete sehnat?
Přichází s tím, že někde našli nějakou značku, třeba v Praze Vivo barefoot. Jsme pak schopni je dostat k nám do obchodu. Sortiment nám neskutečně roste. Když porovnám zboží před rokem, když jsme začali, tak teď jsou jeho zásoby dvojnásobné.

Jak vám pomohlo zapojení se do programu BEC Družstva?
Kurzu se zúčastnila moje žena, která se tam dozvěděla mnoho věcí, jak na daně, účetnictví, marketing, o grafických programech. O věcech, o kterých jsme věděli, že se budou hodit.
V čem vám to nejvíc usnadnilo rozjezd? Co byste na programu doporučili ostatním?
Program je balíček spousty užitečných informací. Člověk by strávil hodiny a hodiny na internetu jejich vyhledáváním. Třeba co se týče grafiky. Víme teď o programu, který je zdarma a jednoduše se ovládá. Dříve jsme zadávali práci externímu grafikovi, strávili jsme hodně času jen domlouváním s ním. Tím, že můžeme grafiku teď dělat sami, ušetříme čas i peníze. Manželce pak trvá chvíli vytvořit, co potřebujeme.

Co plánujete do budoucna?
Možná někdy větší prostor. Ale náš problém je, že potřebujeme prodejnu a sklad v jednom a najít takový prostor, který nebude stát příliš, a bude na nějakém dobrém místě, je problém. Už teď by se nám to hodil. Dříve jsme například vystavovali boty po velikostech. Teď ukazujeme od každého typu jednu botu, což je pro nás sice náročnější, protože běháme pro všechno do skladu, ale aspoň se sem vejdou všechny modely, které nabízíme.

Kolik máte vystavených bot?
Zhruba 500, když počítám i bačkory.

Máte zákazníky z celé ČR?
Na e-shopu určitě, sem tam něco posíláme i do zahraničí. Tady na prodejně máme lidi z okolí, jsme ale na hlavní trase do hor, takže během prázdnin se tu zastaví třeba turisté z Prahy nebo z Brna a pořídí nové boty.

Co byste doporučil začínajícím podnikatelům? Měli jste před tím zkušenosti s podnikáním?
Já rozhodně ne, Petra je zubní technik. Podnikala, ale o hodně jinak. Poradil bych, že není důležité vymýšlet něco extra, ale dělat to, co dělám, maximálně dobře. Je to důležitější, než vymýšlet nějaký příliš originální nápad.

foto: Jan Berounský

Další články

Zobrazit více článků