Místní akční skupiny i letos pokračují v podpoře venkovských podnikatelů, nově chtějí také internet do každé vesnice

Více jak 500 podnikatelských nezemědělských projektů a téměř 180 milionů korun. To je částka, která vloni prostřednictvím místních akčních skupin, připadla na podporu drobného podnikání na českém venkově. V té budou místní akční skupiny pokračovat i letos. Novou prioritou bude i dosažení celorepublikového pokrytí vysokorychlostním internetem. Ten je podle nich pro nový byznys na venkově klíčový.

 

Devět z deseti podniků na českém venkově provozují drobní živnostníci. Nejčastěji jde o lidi podnikající ve službách, obchodu, drobném průmyslu nebo potravinářství. Drobné podnikání v oboru zemědělství je pak zastoupeno překvapivě jen pěti procenty. Vyplývá to z dat Analýzy podnikání na venkově z loňského roku, jejíž závěry potvrzuje i Národní síť místních akčních skupin.

Právě podle Národní sítě si venkov jako místo pro svůj byznys volí stále více českých podnikatelů. Jen v loňském roce místní akční skupiny navázaly na venkově spolupráci s téměř 3 tisíci podnikateli, na jejichž projekty šlo díky jejich pomoci finanční částka výši 180 milionů korun. Finanční podpora drobného podnikání na venkově bude podle předsedy Národní sítě, Jiřího Krista, pokračovat i letos. Cílem je ale nalákat na venkov i nový byznys. Podle Krista je venkov stále v současné době limitovaný chybějícími službami a technologiemi, které jsou tak běžné pro život ve městě.

Pro místní akční skupiny je tak podle Krista letošní prioritou navázat spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu. Na zavádění vysokorychlostního internetu na český venkov by v roce 2019 měla být vyčleněna až jedna miliarda korun. „Na internetovém pokrytí jsou postavená řešení: kooperující síť malých a středních podniků v místních podnikatelských areálech, práce z domu, robotizace zemědělství nebo průmysl 4.0,“ uvádí Jiří Krist.

Mezi podporovanými projekty budou letos i záměry na větší rozvoj a obnovu řemeslné výroby. Ta má podle Národní sítě na venkově oproti městu konkurenční výhodu. S tím souhlasí i Pavel Černý z Vysoké školy ekonomické, který ale dodává: „Problémem je, že postupně dochází ke stárnutí českého venkova a řemeslníci nemají své know-how komu předat. Na to je potřeba se nyní při podpoře drobného podnikání zaměřit.”

Podle Evy Hamplové, ředitelky Místní akční skupiny Český sever, je důležité drobným podnikatelům zajistit především vhodné podmínky pro jejich podnikání. “Pomáháme jim především finančně při rozjezdu jejich byznysu a podporujeme také regionální produkci. Místní akční skupiny mají tu výhodu, že znají prostředí a místní podnikatele, takže mohou reagovat přímo na jejich potřeby,” uzavírá Hamplová.

FOTO: archiv unsplash.com

 

Další články

Zobrazit více článků